1. Проверка на закона на Ом. Определяне на специфичното съпротивление на метален проводник.
Идеята е да се конструиране на нов лабораторен макет за изпълнение на упражнението, който дава повече яснота за начина на свързване и измерване и също така дава възможност за самостоятелно свързване на схемите от студентите.
Възможни подобрения: Измерване на съпротивлението по два метода – за точно измерване на тока и за точно измерване на напрежението.
Ментор: гл. ас. Гошо Гоев
2. Измерване на диелектричната проницаемост на диелектрични материали.
Упражнението трябва да позволява определянето на диелектричната проницаемост, която е свързана с поляризацията на веществото в електрично поле.
- може да се използва методът на кондензатора (поставянето на диелектрик в междуелектродното пространство променя капацитета);
- може да се използва сравнение на дължината на стояща вълна по двупроводна линия, потопена в диелектрик с дължината на вълната във въздух (Лехерова система).
Ментор: доц. Васил Вълчев
3. Изследване на температурната зависимост на съпротивлението на метален проводник и полупроводник. Определяне на ширината на забранената зона на полупроводник.
Подобряване на условията на протичане на експеримента – скорост на загряване, изотермичност, точност на отчитане на температурата, използване на Пелтие елементи и др.
Ментор: гл. ас. Христо Илиев
4. Регистриране на космическо лъчение.
Ще се демонстрират основни свойства на първичното и вторично космично лъчение. Интензивност на високоенергетичната (твърда) и нискоенергетичната (мека) компонента. Ъглово разпределение на високоенергетичната компонента. Влияние на магнитното поле на Земята. Определяне на времето на живот на мюоните от ъгловата зависимост на интензитета и по-прецизно измерване по метода на задържаните съвпадения в лабораторията по Експериментална ядрена физика.
Ментори: Проф. Венцислав Русанов, доц. Илко Русинов
5. Управление на 3D принтер за изработване на олекотени детайли с аерокосмическо приложение.
Упражнението е към курс от магистърска програма Аерокосмическо инженерство и комуникации. Идеята на упражнението е да се разработи методика за изработване на прости детайли с олекотена конструкция, за които след това да се създаде модел за 3D принтиране по капков метод. Да се използват софтуерни продукти с отворен код. 3D принтерът е наличен в лабораторията.
Ментори: гл. ас. Марио Илиев и доц. Пламен Данков (консултант)
6. Определяне на съпротивлението на различни видове материали в зависимост от температурата посредством Уитстонов мост.
Задачата е да се конструира експериментална установка за измерване температурната зависимост на съпротивлемието на три различни по вид резистора (метален, полупроводников и силитов).
Ментор: гл. ас. Димитър Цанков
7. Автоматизирано математично махало.
Проектиране и разработка на прототип за автоматизация на учебен експеримент, целящ определяне периода на математично махало и построяване статистическо разпределение на измерените стойности. Автоматизацията ще се осъществява със светлинен сензор, Arduino микроконтролер и компютър. Получените данни ще се обработват от компютъра в реално време, като същевременно ще се представя графика на статистическото разпределение и пресмята средната стойност и дисперсията.
Ментор: гл. ас д-р Николай Зографов
8. Разработване на наносателитна учебна платформа.
Упражнението е към курс от магистърска програма Аерокосмическо инженерство и комуникации и Безжични мрежи и устройства. Идеята на упражнението е създаване на лабораторен макет, с който студентите да могат да се запознаят с основните технологии и компоненти, използвани за изграждане на наносателити, с методи и протоколите за комуникация и управление, както и с планиране на наносателитни научни мисии.
Ментори: гл. ас. Николай Зографов и доц. Пламен Данков (консултант)
Проект: Управление на 3D принтер за изработване на олекотени детайли с аерокосмическо приложение.
1. Огнян Красимиров Петков - Капитан
2. Кирил Анастасов Михайлов
3. Елица Марио Илиева
4. Мария Петрова Петрова
5. Емилиян Стоянов Радев
Ментор: гл. ас. Марио Илиев
Проект: Автоматизирано математично махало.
1. Бела Мирославова Лилова
2. Деница Колева Георгиева
3. Валентин Олегов Делийски
Ментор: гл. ас. д-р Николай Николаев Зографов
Проект: Регистриране на космическо лъчене.
1. Борис Бурдин – Капитан
2. Расим Ерол Берким
Ментори: Проф. дфн Венцислав Русанов, доц. д-р Илко Русинов
Приборите и на трите отбора предизвикаха интерес у публиката и журито. Обсъдени бяха начините на представяне на конструкциите за целите на лабораторните практикуми. Журито оцени уменията на участниците при създаването на показаните прибори, като отличи с I място отбор №2-HAL-SciTeam, а отбори №1 и №3 си разделиха II- то място.
АДРЕС
Физически факултет
бул."Джеймс Баучър", 5
София 1164
КОНТАКТИ
Email: vd_pr@phys.uni-sofia.bg
Телефон: (02) 8161 727
Факс: (02) 962 52 76